Klub AFK je provozován firmou Tiskárna KATOS s.r.o., která zainvestovala vývoj a stavbu strojů a zařízení, které členové klubu vymysleli a následně postavili.

Součásti výbavy je i nově koupená 3D tiskárna určená pro tisk součástek a detailních dílů pro modely. Původní záměr naší činnosti byla výroba maket zejména letadel z materiálu EPP a XPS. Ruku v ruce s programy a postupným vybavením naší dílny začaly vznikat různé prototypy letadel, na kterých jsme získávali naše zkušenosti. K našemu překvapení tyto modely letadel po různých peripetiích splnily veškeré očekávání co se týče letových vlastností. To nás přivedlo k myšlence začít dělat na zakázku různé typy letadel – warbirdů, které nejsou standardně na trhu k dostání. V současnosti pracujeme na prototypech letadel Lavočkin LA 7, IL 2 Šturmovik, PE 2, a JU 52. Další typy maket warbirdů budou následovat. Dále se zabýváme výrobou nelétavých modelů – prototypů například nové generace Blaníku 23 NG.

Provozujeme tyto stroje a zařízení:

– CNC řezačka polystyrenu
– CNC 3D fréza – velikost plochy 700x450mm, zdvih vřetene 50mm
– CNC 4D fréza – velkikost plochy 1600x1000mm, zdvih vřetene 500mm + možnost obrábění bloku uchyceného na koníku (4 osa)
– 3D tiskárna Prusa i3 – velikost pracovního prostoru 200x200x200mm
– Lakovací box
– Na klasické 3D fréze zpracováváme materiály: polytsyren XPS, dibondové desky do tl. 10mm, Forexové dosky do tl. 25mm, karbonové desky do tl. 10mm, překližku do tl. 25mm, hliníkové plechy do tl. 10mm.
– 4D fréza je určena na frézování profilů křídel, trupů, motorových konzol a krytů.
– CNC řezačka polystyrenu osporovým drátem, řízená PC je určena pro řezání křídel a 3D písmen a jiných tvarů. Konstrukce a stavba Majoš.
– Všechny stroje jsou řízeny programy, a je prakticky možné vyrobit cokoliv.
– V blízké budoucnosti chystáme pořízení soustruhu.

V rámci vybavení dílny můžeme nabídnout modelářům:

– 2D a 3D řezání EPS, EPP a XPS polystyrenu
– 2D a 3D frézování EPS, EPP a XPS polystyrenu a překližky
– frézování kokpitů letounů
– frézování trupů lodí
– stavbu prototypů létajicích i nelétavých
– chystáme spuštění provozu 3D tiskárny na detailnější modely interiérů letadel a jiných modelů.
– všechny tyto činnosti zpracujeme z dodaných SVG souborů.